Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur

Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur

Araçta bulunan her aksan mekanik sistem ile çalışmaktadır. Bu sistemlerin düzgün bir şekilde çalışması için yağa ihtiyaç vardır. Şanzıman yağı da bunlardan biridir. Şanzıman yağı eksildikçe aracın şanzımanından ses gelmesi, vuruntu sorunu ve vites değişikliği sırasında zorlanmalar meydana gelmektedir. Durum ciddiye gittikçe vites değişimi yapılamayacak duruma gelebilir. Buda aracın performansının düşmesine ve aşırı yakıt tüketimine sebep olmaktadır. Çünkü zorlanan motor aşırı yağ tüketmeye başlamaktadır. Araçta bulunan her hangi bir aksanın eksik veya düzgün bir şekilde çalışmaması aracın her alanının olumsuz yönde etkilemektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için düzenli arılıklarla periyodik bakımların yapılması gerekmektedir. Bu bakımlar sayesinde araçta meydana gelen bozulmaların önüne geçilmiş olacaktır.

Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur

Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Şanzıman yağı kontrol etmek zor bir işlem değildir. Araçta bulunan şanzıman yağı çubuğu kırmızıdır. Motor yağ çubuğu ise beyaz ya da sarı olur. Bu şekilde aracın yağ tüketimi kontrol edilebilmektedir. Yağ çubuğunu bulamayan araç sahipleri aracın kullanım kılavuzundan nerede olduğu öğrenmelidir. Bunun dışında şanzıman yağı;

  •          Manüel şanzımana sahip araçlarda genellikle çubuk olmaz. Yağ, fabrikalarda doldurulur ve her hangi bir takviyeye ihtiyaç yoktur. Yağ değişimi sadece tamir işlemi gerektiği durumlarda değiştirilmelidir.
  •          Otomatik şanzımana sahip araçlarda yağ çubuğu bulunur. Ve genel anlamda kırmızıdır.
  •          Arkadan çekişli araçlar içinde yağ çubuğu motor bölmesinin hemen arka kısmından bulunur.
Önden çekişli araçlar içinde ise yağ çubuğu şanzımanın sürücü bölmesindeki yüzünde bulunur. Bu bölümden kontrol sağlanabilir.

Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Şanzıman Yağı Biter Mi?

Şanzıman Yağı Biter Mi?

Araçlarda bulunan şanzıman yağı düzenli kontrol edilmediği veya arıza yaşamasına bağlı olarak bitebilir. Yağın bitmesi ise yağlanmanın durmasına ve sürtünmeye bağlı olarak aşınmaların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması için düzenli aralıklarla araç bakım hizmetlerinden yararlanılmalıdır.
Oto bakım servis hizmeti sayesinde araçta eksilen yağların doldurulması ve değiştirilmesi sağlanmaktadır. Araçta bulunan viteste durma veya geçişlerde yaşanan sorunlarda mutlaka servise başvurulmalıdır. Önceden tespit edilen sorunlar aracın daha fazla hasar görmemesine olanak tanımaktadır.

Şanzıman Yağı Biter Mi?