Otomobil Akü Kontrol

Otomobil Akü Kontrol

Genel tanımıyla aküler, enerjiyi kimyasal bir şekilde bünyesinde bulunduran ve aynı zamanda bu kimyasal enerjiyi oto sistemlerinin çalışması için normal elektriğe çeviren bir üründür. Diğer bir adıyla üreteçtir. Araçlar birçok farklı unsurun birleşmesiyle oluşan bir yapıya sahip olsa da elektrik verilmez ise sürüş sağlanamaz.

Bu otomobil akü kontrol işlemi bir araç için olmazsa olmaz unsur denilebilir.
Araç aküsünün elektrik temin ettiği birçok bileşen vardır. Bu bileşenleri şu şekilde maddelemek mümkün:
 
Motorun çalıştırılmasında.
Ateşleme sisteminin çalışmasında.
Yakıt sisteminin çalışmasında.
Araç içerisindeki saat, radyo, ışık sistemleri gibi bileşenlerin çalışmasında.
Araç dış aydınlatma sistemlerinin çalışmasında.
 
Ayrıca teknolojinin gelişerek otomotiv sektörüne entegre olmasıyla birlikte birçok yeni donanım da icat oldu. Sunroof, kamera, ışık gibi sistemlere bu yeni donanımlara ek olarak gösterilebilir. Bu tür donanımların çalışması için elektrik, elektriğin olması da haliyle akünün verimli olması gerekir.
Otomobil akü kontrol işlemi periyodik bakımlara yayılmaması gereken bir unsurdur. Çünkü mevsimsel ve kullanım koşullarına göre hızlı aşınmalar, dahası arızalar olabilmektedir. Bu yüzden özellikle her mevsim geçişinde bu akülerin bakımı yapılmalıdır.
Akü arızalarına sebep olan şey genellikle elektriksel kaynaklı olmaktadır. Yaşanabilecek bir elektriksel arıza aküye ve ona bağlı olan tüm araç elektrik sistemlerine hasar verebilir. Bu ve bunun gibi olumsuz koşullarla karşı karşıya gelmemek için aracınızı Elmas Oto Firmasına Kağıthane Araç akü işlemleriniz için  en doğru ve güvenilir hizmeti temin edebilirsiniz.
 
 

Dolu Bir Akü Kaç Volt Gösterir?

Akü üreticileri tarafından otomobil akü kontrol işlemleri belli bir standarda indirgenmiştir. Bu standarda erişmek hem sürüş güvenliğini sağlar hem de araç bileşenlerinin kullanım ömrünü uzatır. Günümüzde akülerin kabul kriteri 12.6 volt olarak belirlenmiştir. Eğer yapılan ölçümlerde akünün değeri 12.4 volt ve aşağısında çıkarsa bu akünün kullanıma uygun olmadığını gösterir. Çünkü akü sülfatlaşma safhasına geçmiştir.
Özellikle kış aylarında otomobil akü kontrol işlemi ciddiye alınması gereken bir sorunsaldır ve profesyonel araç bakımı servisleri aracılığıyla bu hizmet alınmalıdır. Elmas Oto Bosch Car Servisi bu alanda en güvenilir hizmeti sunan ve her geçen güç müşteri memnuniyet oranını arttıran bir firma olarak faaliyetlerine devam ediyor.
 

İlgili Konular

Buji Arızaları Nasıl Anlaşılır? Eskimiş Buji Belirtileri Nelerdir?

Buji Arızaları Nasıl Anlaşılır? Eskimiş Buji Belirtileri Nelerdir?

Buji, motorun çalışması için gerekli en önemli aksanlardan biridir. Bu aksanda oluşan her hangi bir arıza aracın tüm aksanlarını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Rehbere git

Kış lastiği gerekli midir?

Araçlar, zorlayıcı kış şartlarında oldukça yorulmaktadır. Bu yorgunluk özellikle lastiklerde kendini göstermektedir. Kışın olumsuz şartlarından etkilenmemek için araçlara kış lastiği takılmalıdır. Kış lastiği, bu anlamda çok önemlidir.

Rehbere git
Kış lastiği gerekli midir?
Maslak Oto Sanayi

Maslak Oto Sanayi

Birçok oto servis hizmetini içerisinde bulabileceğiniz Maslak oto sanayi gittikçe gelişmeye devam etmektedir. Son teknoloji cihazlar konusunda da son derece donanımlı olan işletmeler Maslak oto sanayi bölgesi içerisinde yer almaktadır.

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Araçta Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Güvenli sürüş, araç sahibinin ve diğer yolcuların can güvenliği açısından oldukça önemlidir. Ülkemizde kaza oranları günden güne artış göstermektedir.

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Araçta Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?