Oto Lastik

Oto Lastik

Lastik, aracın en önemli parçalarından biridir. Aracın ilerlemesi tekerlekler sayesinde gerçekleşmektedir. Aracın tüm yükünü taşımak ve aracın seyir halindeyken devamlılığını sağlamak lastiklerin görevidir.

Bu anlamda lastikler, aracın önemli bölümlerinden biridir. Oto lastiğin hasar almaması ve kaliteli olması konforlu bir seyahat sağlamak adına gereklidir. Lastiklerde oluşan her hangi bir sorun anında en yakın oto servise başvurulması gerekmektedir. 

Lastik Hangi Durumlarda Değiştirilir?

Lastik, pek çok sebebe bağlı olarak değişebilmektedir. Lastiğin değiştirilmesi araca göre farklı sebeplerle karşımıza çıkmaktadır. Aracı kullanım sıklığı, lastiğin kalitesi ve lastiğin türü gibi sebeplerden ötürü lastik değişimi yapılmaktadır. Lastiğin değişmesi gerektiğini sadece servis değil araç sahibi de anlayabilmektedir. Sürüş esnasında lastiğin sorunlu olup olmadığı fark edilebilir. Araç sahibi, araca binmeden lastiklerin kontrolünü sağlamalıdır. Her hangi bir sorun varsa oto servise başvurmalıdır. Hasarlı ve yıpranmış bir lastik ile yolculuk yapmak doğru bir davranış değildir. İstenmeyen kazaları beraberinde getirebilmektedir. 
 
Lastiğin değişmesi gerektiği şu gibi durumlarda kendini gösterir;
 
Yolculuk esnasında araçta oluşan sarsıntı
Aracın sürekli olarak titremesi
Aracın seyir esnasında pati çekmesi
 
Bu gibi durumlar genel olarak lastikten kaynaklı olarak kendini göstermektedir. Bu durumları yaşayan sürücüler araç bakım servisine başvurmalıdır. 
Kağıthane oto lastik servisi işlemleriniz için otomobil ve araçlarınızın lastik değişimi ve tamiri işlemleriniz için bizlere ulaşabilirsiniz.
 

Kış Lastiğinin Araca Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Oto lastik, her mevsim kullanılacak şekilde üretimi yapılmaktadır. Bunlar;
 
Yazlık lastik
Kış lastiği
Mevsimlik lastik
 
Her lastiğin kendine göre bir özelliği vardır. Kış lastiği, kışın zorlu şartlarını kaldırabilecek tarzda üretilmiştir. Kışın ortaya çıkardığı donma ve kayma gibi sorunlarıyla ustaca baş etmektedir. Kış lastiği yazın kullanılamayacağı gibi yaz lastiği de kışın kullanılmamaktadır. Kışın kaza oranı hava şartlarından dolayı artmaktadır. İyi bir kış lastiği ile bu durum en aza indirilmektedir. Sağladığı en büyük fayda zorlu şartlarda araca güvenli bir sürüş imkânı sağlamasıdır. 

Dört Mevsim Lastik

Dört mevsim lastik, her mevsim tercih edilebilecek bir lastik türüdür. Ancak kışı çok zor şartlarda geçiren şehirlerde yaşayan araç sahipleri bu lastiği kışın tercih etmemelidir. Her mevsim kullanılması sebebiyle aşınma ve yıpranmaya en maruz kalan lastiklerden biridir. Bu anlamda hava şartlarının durumuna göre dört mevsim lastik tercihi yapılmalıdır. 

İlgili Konular

Kusurlu Amortisör Tamiri

Kusurlu Amortisör Tamiri

Amortisör arızaları, farklı sebeplerden ötürü oluşmaktadır. Ancak sebep ne olursa olsun, bu durumun riskli olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu sebepler ise aşağıda verildiği gibidir. 1. Amortisör bağlantı uçlarında yaşanan sorunlar 2. Amortisör bağlantıları arızaları 3. Amortisör yağ kaçağı 4. Amortisör gövde hasarı 5. Amortisör piston mili paslanması 6. Amortisör kitlenmesi Yukarıdaki sorunlar amortisörün "kusurlu" olmasına neden olmaktadır. Kusurlu amortisörlere onarım yapılmazsa sadece kendi bulunduğu bölümü değil diğer bölümlerinden de olumsuz anlamda etkil...

Rehbere git

Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Araçlarda belirli aralıklarla standart olarak yapılması gereken bakım periyotları oluşturulmuştur. Her marka aracın bakım periyotları birbirinden farklıdır. Ancak aracın marka modeli ne olursa olsun düzenli aralıklarla bakıma girmesi gerekmektedir. Araçların ilk bakımları genel anlamda ilk 15.000 km veya 20.000 km bir kendini göstermektedir.

Rehbere git
Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?
Otomatik Şanzımancı

Otomatik Şanzımancı

Uzun süredir sektör içerisinde hizmet sağlayan otomatik şanzımancı otomatik şanzıman tamiri ve bakımı konusunda sizlere destek sağlamaktadır. Otomatik şanzıman tamiri yapan sayılı işletme içerisinde yer almaktayız.

Rehbere git

Kış lastiği gerekli midir?

Araçlar, zorlayıcı kış şartlarında oldukça yorulmaktadır. Bu yorgunluk özellikle lastiklerde kendini göstermektedir. Kışın olumsuz şartlarından etkilenmemek için araçlara kış lastiği takılmalıdır. Kış lastiği, bu anlamda çok önemlidir.

Rehbere git
Kış lastiği gerekli midir?