Oto İç & Dış Aydınlatma

Oto İç & Dış Aydınlatma

Oto aydınlatma, aracın hem iç kısmında hem de dış kısmında sistematik olarak çalışmaktadır. Aracın iç aydınlatmasında lambalar ve ışıklar vardır. Aracın dış kısmında yer alan aydınlatma grubunda ise far ve fren lambaları vardır.

Bu listemler genel anlamda birbirleriyle bağlantılı olarak çalışır. Her hangi bir sorun ve bağlantı kopmalarında aydınlatma sistemlerinin tümü birlikte etkilenmektedir. 
Aydınlatma ve ışık aracın önemli bölümlerinden biridir. Aracın gece karanlığında rahat bir şekilde seyahat edilebilmesi için dış aydınlatmaların düzgün ve hasarsız bir şekilde çalışması gerekir. Far ve fren lambaları yanmayan bir aracın hava karardığı anda dışarı çıkması istenmeyen kazaların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu anlamda oto aydınlatma sistemlerinde yaşanan sorunların ertelenmeden onarımının sağlanması gereklidir. 
 

Oto Aksesuar Lambaları

Aracın içerisinde ve dışarısında bulunan aydınlatmaların dışında bir de kişinin zevkine göre taktırdığı aydınlatma sistemleri vardır. Bunlar oto aksesuar lambaları olarak bilinmektedir. Bu lambalar, değişik şekillerde ve renklerde araca farklı bir hava katmak için kullanılmaktadır.  Oto aksesuar lambaları farklı pek çok çeşidi ile araç sahiplerinin beğenisini kazanmaktadır. Ancak bu lambaları kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlar;
 
Oto aksesuar lambaları yetkili birine taktırılmalıdır.
Aracın performansını etkileyecek bir aksesuar taktırılmamalıdır.
Başka sürücülerin yolculuğunu etkileyecek derecede ışıklandırma yapılmamalıdır.
 

Araç Aydınlatma Sistemi

Araç aydınlatma sistemi, aracın iç ve dış anlamda bütün sistemlerinin bulunduğu kısımdır. Bu bölümler birbiriyle uyum içerisinde çalışmaktadır. Aydınlatma sistemlerinde ortaya çıkan en ufak bir hasar bile diğer ışıklandırılmaların etkilenmesine sebep olmaktadır. Aydınlatmaların bozulması durumunda trafiğe çıkmak tehlike arz etmektedir. Bu nedenle düzenli olarak periyodik bakımların yapılması gerekir. 
 
Yeni teknoloji sistemlerle bu arızaların hızlı ve doğru tespiti yapılmaktadır. Aydınlatmalarda meydana gelen hasarlarda hasarın kablolarda mı yoksa elektrik demi olduğu servis tarafından belirlenmektedir. Bu anlamda arıza yaşanılan durumlarda araç sahibi kendi kafasına göre bir işlem uygulamamalıdır. Araçta oluşan hasar fark edilmeli ve biran önce servise götürülmelidir. Aydınlatmalarda oluşan hasarlar trafikte yaşanacak kazaları beraberinde getirmektedir. Bu anlamda dikkat edilmesi gerekir. Kağıthane oto iç aydınlatma, araç dış aydınlatma servisi işlemleriniz için bizi arayın!
 

İlgili Konular

Kusurlu Amortisör Tamiri

Kusurlu Amortisör Tamiri

Amortisör arızaları, farklı sebeplerden ötürü oluşmaktadır. Ancak sebep ne olursa olsun, bu durumun riskli olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu sebepler ise aşağıda verildiği gibidir. 1. Amortisör bağlantı uçlarında yaşanan sorunlar 2. Amortisör bağlantıları arızaları 3. Amortisör yağ kaçağı 4. Amortisör gövde hasarı 5. Amortisör piston mili paslanması 6. Amortisör kitlenmesi Yukarıdaki sorunlar amortisörün "kusurlu" olmasına neden olmaktadır. Kusurlu amortisörlere onarım yapılmazsa sadece kendi bulunduğu bölümü değil diğer bölümlerinden de olumsuz anlamda etkil...

Rehbere git

Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Araçlarda belirli aralıklarla standart olarak yapılması gereken bakım periyotları oluşturulmuştur. Her marka aracın bakım periyotları birbirinden farklıdır. Ancak aracın marka modeli ne olursa olsun düzenli aralıklarla bakıma girmesi gerekmektedir. Araçların ilk bakımları genel anlamda ilk 15.000 km veya 20.000 km bir kendini göstermektedir.

Rehbere git
Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?
Maslak Oto Sanayi

Maslak Oto Sanayi

Birçok oto servis hizmetini içerisinde bulabileceğiniz Maslak oto sanayi gittikçe gelişmeye devam etmektedir. Son teknoloji cihazlar konusunda da son derece donanımlı olan işletmeler Maslak oto sanayi bölgesi içerisinde yer almaktadır.

Rehbere git

Lastik neden parçalanır?

Lastik parçalanması pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genel anlamda, fabrika verilerinin vermiş olduğu basınçtan daha düşük bir basınç söz konusu olduğu zaman aşırı ısınma sonucunda lastikte yarılmalar ve çatlamalar meydana gelebilir.

Rehbere git
Lastik neden parçalanır?