Motor Filtre / Yağ Değişimi

Motor Filtre / Yağ Değişimi

Motor filtre ve yağ değişimi her aracın ihtiyacı olan bir bakım hizmetidir. Motor aracın en çok çalışan bölümlerinden biridir.

Bu çalışma ve hızın devam etmesi yağ aracılığıyla düzgün bir şekilde gerçekleşmektedir. Motor yağı kullanım sıklığına bağlı olarak kirlenmektedir. Motor yağının kirlenmesi ise sürtünmelerin artmasına neden olmaktadır. Motor yağında kirlenmeler sonucu oluşan parçalar aracın performansının düşmesine neden olmaktadır. Buda aracın eski hızında çalışmasının önüne geçmektedir. Bu bozulmalar aracın motorundan gelen sesler ile anlaşılabilmektedir. Bu gibi durumlarda oto bakım hizmetlerinden yardım alınmalıdır. 

Yağ ve Filtre Değişimi Ne Kadar?

Yağ ve filtre değişimi fiyatları değişiklik göstermektedir. Yağın kalitesine veya partikül barındırıp barındırmayacağı da göz önünde bulundurulduğunda fiyatlarda değişmeler meydana gelebilmektedir. Filtre değişimleri orijinal parça değilse çok daha ucuza takılmaktadır. Firma standartlarında üretilen parçaların fiyatları sahte filtrelere göre daha fazladır. Sahte ile orijinal parçanın fiyatının aynı olması beklenecek bir durum değildir. Bu anlamda filtre değişimi yapacak araç sahibi orijinal parçaların taktırmaya özen göstermelidir. Konuda bilgi sahibi olmayan bir servise araç teslimi yapılmamalı ve orijinalliğinden şüphe edilen bir parça araca taktırılmamalıdır. Aksi halde aracın kısa bir süre içinde tekrar bozulmasına sebep olunacaktır. 

Yağ Filtresi Nerede Bulunur?

Yağ filtresi, motorun düzgün bir şekilde çalışması için gerekli aksanlardan biridir. Yağ filtresi motorun ön kısmında ya da yan kısımlarında bulunmaktadır. Yağ filtresi, sökme aparatı sayesinde çıkarılmaktadır. Yağ filtresi değişimi konusunda bilgi sahibi olmayan biri, aracı servise götürüp kontrollerini sağlamalıdır. Aksi halde istenmeyen yaralanmaların meydana gelmesine sebep olunabilir. 

Motor Yağ Filtresi Kaç Km De Değişir?

Motor yağı değiştirme işlemi sırasında yağ filtresi de değiştirilmelidir. Ancak araca takılan yağ filtresi orijinal yedek parça olmalıdır. Otomobil üreticileri tarafından belirlenen kilometreler dışında bir değişim meydana gelmişse her 10/15 bin km bir motor yağı ve yağ filtresi değişimi yapılmalıdır. 
Bunun yanında aracın çalışma sıklığı ve şekline bağlı olarak bu sürelerde oynamalar meydana gelebilmektedir. Düzenli ve sık gidilen araç bakım hizmetleri sayesinde araçta bu gibi durumların yaşanmasının önüne geçilmiş olacaktır. 
 

İlgili Konular

Kusurlu Amortisör Tamiri

Kusurlu Amortisör Tamiri

Amortisör arızaları, farklı sebeplerden ötürü oluşmaktadır. Ancak sebep ne olursa olsun, bu durumun riskli olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu sebepler ise aşağıda verildiği gibidir. 1. Amortisör bağlantı uçlarında yaşanan sorunlar 2. Amortisör bağlantıları arızaları 3. Amortisör yağ kaçağı 4. Amortisör gövde hasarı 5. Amortisör piston mili paslanması 6. Amortisör kitlenmesi Yukarıdaki sorunlar amortisörün "kusurlu" olmasına neden olmaktadır. Kusurlu amortisörlere onarım yapılmazsa sadece kendi bulunduğu bölümü değil diğer bölümlerinden de olumsuz anlamda etkil...

Rehbere git

Lastik neden parçalanır?

Lastik parçalanması pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genel anlamda, fabrika verilerinin vermiş olduğu basınçtan daha düşük bir basınç söz konusu olduğu zaman aşırı ısınma sonucunda lastikte yarılmalar ve çatlamalar meydana gelebilir.

Rehbere git
Lastik neden parçalanır?
Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Araçlarda belirli aralıklarla standart olarak yapılması gereken bakım periyotları oluşturulmuştur. Her marka aracın bakım periyotları birbirinden farklıdır. Ancak aracın marka modeli ne olursa olsun düzenli aralıklarla bakıma girmesi gerekmektedir. Araçların ilk bakımları genel anlamda ilk 15.000 km veya 20.000 km bir kendini göstermektedir.

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Araçta Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Güvenli sürüş, araç sahibinin ve diğer yolcuların can güvenliği açısından oldukça önemlidir. Ülkemizde kaza oranları günden güne artış göstermektedir.

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Araçta Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?