Kış lastiği gerekli midir?

Kış lastiği gerekli midir?

Araçlar, zorlayıcı kış şartlarında oldukça yorulmaktadır. Bu yorgunluk özellikle lastiklerde kendini göstermektedir. Kışın olumsuz şartlarından etkilenmemek için araçlara kış lastiği takılmalıdır. Kış lastiği, bu anlamda çok önemlidir. Kış lastiği taktırmayan araçların kaza oranları daha yüksektir. Çünkü kış lastiği, kışın zorlu şartlarını kaldıracak şekilde üretilmiştir. Tutuş özellikleri ve kaymaz yapısıyla kış lastiği taktırmak her araç için gereklidir. Kış ayları girmeden oto bakım servislerine giderek kış lastiğinin taktırılması gereklidir.

Kış lastiği gerekli midir?

4 Mevsim Lastik Kış Lastiği Mi?

4 Mevsim Lastik Kış Lastiği Mi?

4 mevsim lastiği kış lastiği değildir. Kış lastiği, sadece kış aylarında takılmalıdır. 4 mevsim lastik ise her mevsim takılması uygun olan bir lastik türüdür. Yaz kış demeden takılabilmesi  için üretilmiştir. Bu anlamda kış lastiğinden ayrılmaktadır. Bunun yanında kış lastiği kadar kuvvetli bir tutuş özelliğine sahip değildir. Kış şartlarının çok zorlu geçtiği şehirlerde yaşayan araç sahipleri için 4 mevsim lastik yeterli olmayacaktır. Bunlara dikkat edilmelidir. Maslak Oto Sanayi bölgesi içerisinde otomatik şanzımancı olarak oto servis ihtiyacınızda bizimle irtibata geçebilirsiniz.

4 Mevsim Lastik Kış Lastiği Mi?

4 Mevsim Lastik Hangi Durumlarda Uygundur?

4 Mevsim Lastik Hangi Durumlarda Uygundur?

4 mevsim lastik, yaz aylarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ancak karın ve donmanın yoğun olduğu şehirlerde 4 mevsim lastik takılması uygun değildir. Böyle şehirlerde yaşayan kişiler araca kış lastiği taktırmalıdır. Kış ayları daha ılık geçen bir bölgede yaşayan araç sahipleri 4 mevsim lastiği tercih edebilir.
Lastikleri takmak veya çıkarmak genel anlamda kış aylarının şartlarına bakılarak karar verilmelidir. Bunun yanında 4 mevsim lastik her dönem araçta takılı kaldığı için aşınma ve yıpranma oranı daha fazladır. Bu lastik türünü seçecek olan araç sahipleri düzenli olarak oto bakım servisinde lastik kontrolü yaptırmalıdır.

4 Mevsim Lastik Hangi Durumlarda Uygundur?

Kış Lastiği Yazın Çıkartılır Mı?

Kış Lastiği Yazın Çıkartılır Mı?

Kış lastiği, yapısı itibariyle kış aylarına uygun olarak üretilmektedir. Bu anlamda yaz aylarında takılması uygun değildir. Yaz aylarında kış lastiği çıkartılmalıdır. Çünkü yaz aylarında kış lastiği virajlarda sürtünmeye bağlı olarak tutuş hızını kaybetmektedir. Bu anlamda kış lastiğinin yazın takılması uygun değildir. Bunun yanında 4 mevsim lastik gibi aşırı aşınmalara maruz kalmamaktadır. Bir mevsim takıldığı için aşınma ve yıpranma oranı daha azdır. Bu sebeple uzun yıllar kullanılabilmektedir.

Kış Lastiği Yazın Çıkartılır Mı?