Kış Bakımı

Kış Bakımı

Özellikle kış aylarına yaklaştığımız bu dönemlerde, kötü hava şartlarının sürüş deneyimi açısından meydana getirebileceği risklerin bilincinde olan araç sahiplerinin büyük bir kısmı “kış bakımı” hizmeti talebinde bulunmuştur.

Bu hizmet talebinin temel nedeni, kış şartlarının araç ve sürücü açısından birtakım riskler ortaya çıkartabilecek olmasıdır. Bu risklerin ortadan kaldırılabilmesi için uygulanan araç kış bakımı hizmeti ile ilgili detaylar ise aşağıda verildiği gibidir.

Araç Kış Bakımı Neden Önemli?

Esasen araç bakımı yalnızca kış aylarında değil, yılın her zamanında önemlidir. Ancak özellikle kış aylarına girilen dönemde daha özenli ve dikkatli olmakta fayda vardır. Bunun temel nedeni ise, hava şartlarının çetin olmasıdır. Bu sebeple özellikle soğuk günlerde yolda kalmak istemeyen kişilerin oto kış bakımı hizmeti talep etmeye özen göstermeleri gereklidir.

Araç Kışlık Bakımı Neleri Kapsar?

1. Lastik Değişimi
Kış bakımının en temelinde lastik değişimi yatar. Zaten belirli bir ömrü olan araç lastiklerinin kış aylarında özellikle değiştirilmesi gerekir. Çünkü kış aylarında yağan yağmur ve kar, yaz aylarında kullanılan lastikler açısından riskli bir durum ortaya çıkartabilir. Bu durumda araç yolda kalabileceği gibi, kayıp istenmeyen durumlara da sebebiyet verebilir.
 
2. Silecek Kontrolü
Özellikle kar ve yağmurun yoğun olarak yağdığı zamanlarda silecekler büyük önem arz eder. Düzgün çalışmayan silecekler sebebi ile sürücü yolu göremez. Bu da birçok riskli durumu ve kazayı beraberinde getirir. 
 
3. Fren Kontrolü
Birçok araç sahibi, kış bakımı çerçevesinde lastik değişimini yeterli bularak fren kontrolü yaptırmaz. Oysa en güçlü ve sağlıklı kış lastiğinin kullanıldığı durumlarda bile, beklenen performansın elde edilmesi için sağlıklı fren sistemi gerekir. 
 
4. Akü Bakımı
Akü bakımı da düzenli olarak yaptırılması gereken bir araç bakımı türüdür. Ancak özellikle kış aylarında akü bakımına çok daha fazla özen gösterilmelidir. Bunun temel nedeni, kış aylarının çok daha zorlu olması sebebi ile aracın da çok daha fazla zorlanmasıdır. 
 
5. Antifriz Kontrolü
Oto kış bakımı için önemli olan bir diğer unsur, antifriz kontrolüdür. Bu bakım sayesinde motorda meydana gelecek donmalar önlenecektir. 

Araç kışlık bakımınızı yaptırırken oto kaporta boya işlemleriniz hakkında uzman kadromuz tarafından bilgi alabilirsiniz.

İlgili Konular

Lastik neden parçalanır?

Lastik neden parçalanır?

Lastik parçalanması pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genel anlamda, fabrika verilerinin vermiş olduğu basınçtan daha düşük bir basınç söz konusu olduğu zaman aşırı ısınma sonucunda lastikte yarılmalar ve çatlamalar meydana gelebilir.

Rehbere git

Kusurlu Amortisör Tamiri

Amortisör arızaları, farklı sebeplerden ötürü oluşmaktadır. Ancak sebep ne olursa olsun, bu durumun riskli olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu sebepler ise aşağıda verildiği gibidir. 1. Amortisör bağlantı uçlarında yaşanan sorunlar 2. Amortisör bağlantıları arızaları 3. Amortisör yağ kaçağı 4. Amortisör gövde hasarı 5. Amortisör piston mili paslanması 6. Amortisör kitlenmesi Yukarıdaki sorunlar amortisörün "kusurlu" olmasına neden olmaktadır. Kusurlu amortisörlere onarım yapılmazsa sadece kendi bulunduğu bölümü değil diğer bölümlerinden de olumsuz anlamda etkil...

Rehbere git
Kusurlu Amortisör Tamiri
Otomatik Şanzımancı

Otomatik Şanzımancı

Uzun süredir sektör içerisinde hizmet sağlayan otomatik şanzımancı otomatik şanzıman tamiri ve bakımı konusunda sizlere destek sağlamaktadır. Otomatik şanzıman tamiri yapan sayılı işletme içerisinde yer almaktayız.

Rehbere git

Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur

Araçta bulunan her aksan mekanik sistem ile çalışmaktadır. Bu sistemlerin düzgün bir şekilde çalışması için yağa ihtiyaç vardır. Şanzıman yağı da bunlardan biridir. Şanzıman yağı eksildikçe aracın şanzımanından ses gelmesi, vuruntu sorunu ve vites değişikliği sırasında zorlanmalar meydana gelmektedir.

Rehbere git
Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur