Araç Klima & Bakım

Araç Klima & Bakım

Araçlarda periyodik bakımların yaptırılması kadar önemli hususlardan birisi de araç klima ve bakım işlemidir. Klimaların sadece araç içerisindeki ısı değişimlerini kontrol eden bir sistem olarak algılansa da bu yanlış bir kanıdır.

Klimalar aynı zamanda araç içerisindeki nem oranını düzenleyerek yaz ve kış aylarında sürücülerin konforlu bir sürüş gerçekleştirmesini sağlar.
Oto klima ve bakım işlemini önemli kılan unsurlardan bir diğeri de sürücülere sağladığı yakı tasarrufudur. Bakımları aksatılmış olan bir klima daha verimli çalışmak için yakıttan daha fazla kullanma gereksinimi duyar. Bu da sürücülere uzun vadede hayli maliyet çıkaran bir durumdur. Konforlu bir sürüş ve tasarruf için klima bakımları ihmal edilmemelidir.
Otomobil klima ve bakım konusunda Kağıthane oto servisi olan Elmas Oto Bosch Car Servisine giderek profesyonel hizmet ile buluşabilirsiniz.
 

Klima Gazı Ne Zaman Değişmeli?

Sürücüler arasında klima sisteminde kaçak olmadığı taktirde klima gazının hiç bitmeyeceği yanılgısı vardır. Bu da araç klima ve bakım işlemlerini aksatmalarına neden olur. Aksatılan klima sistemleri de zaman içerisinde arızalanarak araç sahiplerine büyük masraflar çıkarır.
Her araç klimasının belirli bir kullanım ömrü vardır bu süre dolduğunda klima performansı düşür, bir noktadan sonra tamamen işlevini yitirir. Bu sebeple araçlarda klima gazı düzenli periyotlarda değişmeli, sadece periyodik oto bakımı dönemleri beklenmemelidir. Uzmanların belirlemelerine göre her yıl bir araçta klima gazı %15 oranında azalma görür. Bu rakam dış etkenlere ve kullanım yöntemine göre değişkenlik gösterebilir.

Klima Gazının Az Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Klimalar her ne kadar yüksek teknolojiyi barındıran cihazlar olsa da belirli bir ömre sahip sistemlerdir. Fakat araç göstergelerinde klima gazının bittiğine dair bir ibare bulunmaz. Bu da sürücülerin yanılmasına sebep olabilir. Klima gazının az olduğunu anlamak için dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde listelenebilir:
 
Buzlanma sorunu
Boru tesisatında tıkanma
Isıtma ya da soğutmada sorunlar belirmesi
Gaz kaçağı
 
Eğer siz de araç klima ve bakımı konusunda sorun yaşıyorsanız Elmas Oto Bosch Car Servisine ulaşarak sorunlarınıza profesyonel destek sağlayabilirsiniz. Kağıthane araç klima & bakım , tamir ve temizleme işlemleriniz için bize ulaşabilirsiniz.
 

İlgili Konular

Kış lastiği gerekli midir?

Kış lastiği gerekli midir?

Araçlar, zorlayıcı kış şartlarında oldukça yorulmaktadır. Bu yorgunluk özellikle lastiklerde kendini göstermektedir. Kışın olumsuz şartlarından etkilenmemek için araçlara kış lastiği takılmalıdır. Kış lastiği, bu anlamda çok önemlidir.

Rehbere git

Buji Arızaları Nasıl Anlaşılır? Eskimiş Buji Belirtileri Nelerdir?

Buji, motorun çalışması için gerekli en önemli aksanlardan biridir. Bu aksanda oluşan her hangi bir arıza aracın tüm aksanlarını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Rehbere git
Buji Arızaları Nasıl Anlaşılır? Eskimiş Buji Belirtileri Nelerdir?
Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Araçlarda belirli aralıklarla standart olarak yapılması gereken bakım periyotları oluşturulmuştur. Her marka aracın bakım periyotları birbirinden farklıdır. Ancak aracın marka modeli ne olursa olsun düzenli aralıklarla bakıma girmesi gerekmektedir. Araçların ilk bakımları genel anlamda ilk 15.000 km veya 20.000 km bir kendini göstermektedir.

Rehbere git

Lastik neden parçalanır?

Lastik parçalanması pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genel anlamda, fabrika verilerinin vermiş olduğu basınçtan daha düşük bir basınç söz konusu olduğu zaman aşırı ısınma sonucunda lastikte yarılmalar ve çatlamalar meydana gelebilir.

Rehbere git
Lastik neden parçalanır?