Araç Klima & Bakım

Araç Klima & Bakım

Araçlarda periyodik bakımların yaptırılması kadar önemli hususlardan birisi de araç klima ve bakım işlemidir. Klimaların sadece araç içerisindeki ısı değişimlerini kontrol eden bir sistem olarak algılansa da bu yanlış bir kanıdır.

Klimalar aynı zamanda araç içerisindeki nem oranını düzenleyerek yaz ve kış aylarında sürücülerin konforlu bir sürüş gerçekleştirmesini sağlar.
Oto klima ve bakım işlemini önemli kılan unsurlardan bir diğeri de sürücülere sağladığı yakı tasarrufudur. Bakımları aksatılmış olan bir klima daha verimli çalışmak için yakıttan daha fazla kullanma gereksinimi duyar. Bu da sürücülere uzun vadede hayli maliyet çıkaran bir durumdur. Konforlu bir sürüş ve tasarruf için klima bakımları ihmal edilmemelidir.
Otomobil klima ve bakım konusunda Kağıthane oto servisi olan Elmas Oto Bosch Car Servisine giderek profesyonel hizmet ile buluşabilirsiniz.
 

Klima Gazı Ne Zaman Değişmeli?

Sürücüler arasında klima sisteminde kaçak olmadığı taktirde klima gazının hiç bitmeyeceği yanılgısı vardır. Bu da araç klima ve bakım işlemlerini aksatmalarına neden olur. Aksatılan klima sistemleri de zaman içerisinde arızalanarak araç sahiplerine büyük masraflar çıkarır.
Her araç klimasının belirli bir kullanım ömrü vardır bu süre dolduğunda klima performansı düşür, bir noktadan sonra tamamen işlevini yitirir. Bu sebeple araçlarda klima gazı düzenli periyotlarda değişmeli, sadece periyodik oto bakımı dönemleri beklenmemelidir. Uzmanların belirlemelerine göre her yıl bir araçta klima gazı %15 oranında azalma görür. Bu rakam dış etkenlere ve kullanım yöntemine göre değişkenlik gösterebilir.

Klima Gazının Az Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Klimalar her ne kadar yüksek teknolojiyi barındıran cihazlar olsa da belirli bir ömre sahip sistemlerdir. Fakat araç göstergelerinde klima gazının bittiğine dair bir ibare bulunmaz. Bu da sürücülerin yanılmasına sebep olabilir. Klima gazının az olduğunu anlamak için dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde listelenebilir:
 
Buzlanma sorunu
Boru tesisatında tıkanma
Isıtma ya da soğutmada sorunlar belirmesi
Gaz kaçağı
 
Eğer siz de araç klima ve bakımı konusunda sorun yaşıyorsanız Elmas Oto Bosch Car Servisine ulaşarak sorunlarınıza profesyonel destek sağlayabilirsiniz. Kağıthane araç klima & bakım , tamir ve temizleme işlemleriniz için bize ulaşabilirsiniz.
 

İlgili Konular

Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Araçlarda belirli aralıklarla standart olarak yapılması gereken bakım periyotları oluşturulmuştur. Her marka aracın bakım periyotları birbirinden farklıdır. Ancak aracın marka modeli ne olursa olsun düzenli aralıklarla bakıma girmesi gerekmektedir. Araçların ilk bakımları genel anlamda ilk 15.000 km veya 20.000 km bir kendini göstermektedir.

Rehbere git

Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur

Araçta bulunan her aksan mekanik sistem ile çalışmaktadır. Bu sistemlerin düzgün bir şekilde çalışması için yağa ihtiyaç vardır. Şanzıman yağı da bunlardan biridir. Şanzıman yağı eksildikçe aracın şanzımanından ses gelmesi, vuruntu sorunu ve vites değişikliği sırasında zorlanmalar meydana gelmektedir.

Rehbere git
Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur
Kusurlu Amortisör Tamiri

Kusurlu Amortisör Tamiri

Amortisör arızaları, farklı sebeplerden ötürü oluşmaktadır. Ancak sebep ne olursa olsun, bu durumun riskli olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu sebepler ise aşağıda verildiği gibidir. 1. Amortisör bağlantı uçlarında yaşanan sorunlar 2. Amortisör bağlantıları arızaları 3. Amortisör yağ kaçağı 4. Amortisör gövde hasarı 5. Amortisör piston mili paslanması 6. Amortisör kitlenmesi Yukarıdaki sorunlar amortisörün "kusurlu" olmasına neden olmaktadır. Kusurlu amortisörlere onarım yapılmazsa sadece kendi bulunduğu bölümü değil diğer bölümlerinden de olumsuz anlamda etkil...

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Araçta Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Güvenli sürüş, araç sahibinin ve diğer yolcuların can güvenliği açısından oldukça önemlidir. Ülkemizde kaza oranları günden güne artış göstermektedir.

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Araçta Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?