Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Araçlarda belirli aralıklarla standart olarak yapılması gereken bakım periyotları oluşturulmuştur. Her marka aracın bakım periyotları birbirinden farklıdır. Ancak aracın marka modeli ne olursa olsun düzenli aralıklarla bakıma girmesi gerekmektedir. Araçların ilk bakımları genel anlamda ilk 15.000 km veya 20.000 km bir kendini göstermektedir. 
Periyodik bakım hizmetleri aracın alması gereken zorunlu hizmetlerden biridir. Araç bu bakımlar sayesinde iç ve dış olarak ayrıntılı bir bakıma tabi tutulmaktadır. Her hangi arıza durumu veya değişme yaşanacak yerin bu bakımlar sonucunda tespiti yapılmaktadır. Bu anlamda düzenli olarak takibinin yapılması gerekmektedir.

Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Araç Ağır Bakım Kaç Km Bir Yapılır?

Araç Ağır Bakım Kaç Km Bir Yapılır?

Bakım aralıkları aracın modeline ve markasına bağlı olarak değişmektedir. Araçta bulunan kullanım kılavuzu içerisinde bu bakımların süreleri belirlenmiştir. Bu kitapçığın olmadığı durumlarda ise gerekli bilgi servis üzerinden alınmalıdır.  Periyodik bakım aralıkları ağır bakıma göre daha sıktır. Ağır bakımlar genel anlamda 70.000 ile 90.000 bin km arasında yapılmaktadır. Benzinli araçlara göre dizel araçların ağır bakım periyotları daha sıktır.
Araç sahipleri aracı mutlaka periyodik ve ağır bakım hizmetlerine sokmalıdır. Çünkü bu bakımlarda değişen parçalar olduğu gibi ayrıntılı bakım hizmetleri de gerçekleştirilmektedir. Aracın performansının düzelmesi ve düzgün bir şekilde çalışması için bu bakımlar düzenli aralıklarla takip edilmelidir. Maslak Oto Sanayi içerisinde Otomatik Şanzımancı arayışlarınızda servisimiz sizlere destek olacaktır.

Araç Ağır Bakım Kaç Km Bir Yapılır?

Benzinli Araç Bakım Periyotları

Benzinli Araç Bakım Periyotları

Benzinli araçlar 15.000/45.000- 75.000 km ve üzerine eklenen her 30.000 km bir yapılmaktadır. Bu bakımlar yapılırken araçta bakılan kısımlar;

  • Motor yağ ve yağ filtresinin değiştirilmesi
  • Polen filtresinin kontrolü ve değiştirilmesi
  • Buji değişimi
  • Hava filtresinin değiştirilmesi

Benzinli Araç Bakım Periyotları

Dizel Araç Bakım Periyotları

Dizel Araç Bakım Periyotları

Dizel araç bakım periyotları 10.000/30.000-50.000 km üzerine eklenen her 20.000 km bir yapılmaktadır. Bu bakımlar sırasında aracın;

  • Motor yağ filtresinin değiştirilmesi
  • Yakıt filtresinin değişimi
  • Hava filtresinin değişimi
  • Polen filtresinin değişimi
Triger kayışı rulmanları 90.000 km bakımları sırasında değiştirilmektedir. Tüm rulmanlar ise 120.000 km bakımlarında değiştirilmektedir. Bu değişimlerin ne zaman ve nasıl yapılacağı düzenli gidilen bakımlar sırasında servis üzerinden öğrenilmektedir.

Dizel Araç Bakım Periyotları