Akü Garanti

Akü Garanti

Günümüzde sürücülerin merak ettiği konulardan birisi de akü garanti sorunsalıdır. Özellikle bu sorular kış aylarında daha da artmaktadır. Akülerin garanti kapsamında olduğu bilinse de kendi içerisinde gösterdiği farklılıklar hakkında bilgi eksikliği vardır.

Kış aylarında akü arızaları daha sık gözlemlenmektedir. Soğuk havalarda uzun süre çalıştırılmayan araçlarda akü boşalmaları meydana gelir. Sürücüler bu gibi durumlarda oto onarım servisleri ile iletişime geçseler de aslında garanti kapsamına sokarak yenisi le değiştirmeleri mümkün. Fakat bunun için kullanılan akünün garanti kapsam koşulları sürücü tarafından bilinmesi gerekir.
Büyük akü firmaları genellikle 2 yıla kadar garanti hizmeti sunmaktadır. Bu süre akünün arabaya montajı itibariyle başlar. Diğer yandan bu süre sadece binek otomobiller için geçerli bir uygulamadır. Ticari ve yük taşımacılığı kategorisindeki araçlar için akü garanti kapsamı oldukça farklıdır.
Akü garanti kapsamında tamiri mümkün olmayan arızalarda aküler bir yenisi ile değiştirilir. Bu, neredeyse tüm akü firmalarının ortak uygulamasıdır. Ancak akü değişiminde garantinin sıfırlandığı söylemi yanlış bir kanıdır. Çünkü akü değişimlerinde garanti süresi sıfırlanmaz.
Sürücüler akü seçimlerinde garanti kapsamı ve şartlar konusuna dikkat etmelidir. Aksi halde ileride yaşanabilecek sorunlar karşısında hem maddi hem de manevi zarara uğrayabilirler.
 

Akü Garanti Kapsamına Girer mi?

Araç akü garanti kapsamına girer mi konusu, birçok sürücünün bilgiye erişme ihtiyacı unsurlardan birisi. Bu durum arızanın sebebine göre değişkenlik göstermektedir. Her arıza değişim yapılamayacağı gibi her değişim de ücretsiz değildir.
Arıza durumlarında akü, yetkili bayice incelemeye tabi tutulur. Akü teknisyenleri tarafından yapılan incelemelerde eğer üretim kaynaklı bir sorun ya da kusur bulunursa akünün değişimine karar verilir. Aksi durumlarda yaşanabilecek sorunlar karşısında akü garanti kapsamı dışında kalır.
Bir aküyü garanti kapsamı dışında tutan etkenlerden en önemlisi bireysel kullanıma dayalı hatalardır. Kış aylarında bir aracı uzun süre çalıştırmadan dolayı arızalan bir akü, bireysel kullanıma dayalı bir hatadır. Böyle bir durumda değişime gidilmez. Ancak firmanın belirlediği oranda indirim uygulanarak yenisi ile değiştirmek mümkün olur.
Daha güvenli ve maliyetsiz bir sürüş için akülerin ömrünü uzatmak önemlidir. Ve akülerinizin ömrünü uzatmak, Elmas Oto Bosc Car Servisinden alacağınız profesyonel hizmet ile mümkündür.
 

İlgili Konular

Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Arabaların ilk bakımı kaç km Olmalı?

Araçlarda belirli aralıklarla standart olarak yapılması gereken bakım periyotları oluşturulmuştur. Her marka aracın bakım periyotları birbirinden farklıdır. Ancak aracın marka modeli ne olursa olsun düzenli aralıklarla bakıma girmesi gerekmektedir. Araçların ilk bakımları genel anlamda ilk 15.000 km veya 20.000 km bir kendini göstermektedir.

Rehbere git

Güvenli Sürüş İçin Araçta Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Güvenli sürüş, araç sahibinin ve diğer yolcuların can güvenliği açısından oldukça önemlidir. Ülkemizde kaza oranları günden güne artış göstermektedir.

Rehbere git
Güvenli Sürüş İçin Araçta Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?
Lastik neden parçalanır?

Lastik neden parçalanır?

Lastik parçalanması pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genel anlamda, fabrika verilerinin vermiş olduğu basınçtan daha düşük bir basınç söz konusu olduğu zaman aşırı ısınma sonucunda lastikte yarılmalar ve çatlamalar meydana gelebilir.

Rehbere git

Buji Arızaları Nasıl Anlaşılır? Eskimiş Buji Belirtileri Nelerdir?

Buji, motorun çalışması için gerekli en önemli aksanlardan biridir. Bu aksanda oluşan her hangi bir arıza aracın tüm aksanlarını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Rehbere git
Buji Arızaları Nasıl Anlaşılır? Eskimiş Buji Belirtileri Nelerdir?