Akü Garanti

Akü Garanti

Günümüzde sürücülerin merak ettiği konulardan birisi de akü garanti sorunsalıdır. Özellikle bu sorular kış aylarında daha da artmaktadır. Akülerin garanti kapsamında olduğu bilinse de kendi içerisinde gösterdiği farklılıklar hakkında bilgi eksikliği vardır.

Kış aylarında akü arızaları daha sık gözlemlenmektedir. Soğuk havalarda uzun süre çalıştırılmayan araçlarda akü boşalmaları meydana gelir. Sürücüler bu gibi durumlarda oto onarım servisleri ile iletişime geçseler de aslında garanti kapsamına sokarak yenisi le değiştirmeleri mümkün. Fakat bunun için kullanılan akünün garanti kapsam koşulları sürücü tarafından bilinmesi gerekir.
Büyük akü firmaları genellikle 2 yıla kadar garanti hizmeti sunmaktadır. Bu süre akünün arabaya montajı itibariyle başlar. Diğer yandan bu süre sadece binek otomobiller için geçerli bir uygulamadır. Ticari ve yük taşımacılığı kategorisindeki araçlar için akü garanti kapsamı oldukça farklıdır.
Akü garanti kapsamında tamiri mümkün olmayan arızalarda aküler bir yenisi ile değiştirilir. Bu, neredeyse tüm akü firmalarının ortak uygulamasıdır. Ancak akü değişiminde garantinin sıfırlandığı söylemi yanlış bir kanıdır. Çünkü akü değişimlerinde garanti süresi sıfırlanmaz.
Sürücüler akü seçimlerinde garanti kapsamı ve şartlar konusuna dikkat etmelidir. Aksi halde ileride yaşanabilecek sorunlar karşısında hem maddi hem de manevi zarara uğrayabilirler.
 

Akü Garanti Kapsamına Girer mi?

Araç akü garanti kapsamına girer mi konusu, birçok sürücünün bilgiye erişme ihtiyacı unsurlardan birisi. Bu durum arızanın sebebine göre değişkenlik göstermektedir. Her arıza değişim yapılamayacağı gibi her değişim de ücretsiz değildir.
Arıza durumlarında akü, yetkili bayice incelemeye tabi tutulur. Akü teknisyenleri tarafından yapılan incelemelerde eğer üretim kaynaklı bir sorun ya da kusur bulunursa akünün değişimine karar verilir. Aksi durumlarda yaşanabilecek sorunlar karşısında akü garanti kapsamı dışında kalır.
Bir aküyü garanti kapsamı dışında tutan etkenlerden en önemlisi bireysel kullanıma dayalı hatalardır. Kış aylarında bir aracı uzun süre çalıştırmadan dolayı arızalan bir akü, bireysel kullanıma dayalı bir hatadır. Böyle bir durumda değişime gidilmez. Ancak firmanın belirlediği oranda indirim uygulanarak yenisi ile değiştirmek mümkün olur.
Daha güvenli ve maliyetsiz bir sürüş için akülerin ömrünü uzatmak önemlidir. Ve akülerinizin ömrünü uzatmak, Elmas Oto Bosc Car Servisinden alacağınız profesyonel hizmet ile mümkündür.
 

İlgili Konular

Maslak Oto Sanayi

Maslak Oto Sanayi

Birçok oto servis hizmetini içerisinde bulabileceğiniz Maslak oto sanayi gittikçe gelişmeye devam etmektedir. Son teknoloji cihazlar konusunda da son derece donanımlı olan işletmeler Maslak oto sanayi bölgesi içerisinde yer almaktadır.

Rehbere git

Kusurlu Amortisör Tamiri

Amortisör arızaları, farklı sebeplerden ötürü oluşmaktadır. Ancak sebep ne olursa olsun, bu durumun riskli olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu sebepler ise aşağıda verildiği gibidir. 1. Amortisör bağlantı uçlarında yaşanan sorunlar 2. Amortisör bağlantıları arızaları 3. Amortisör yağ kaçağı 4. Amortisör gövde hasarı 5. Amortisör piston mili paslanması 6. Amortisör kitlenmesi Yukarıdaki sorunlar amortisörün "kusurlu" olmasına neden olmaktadır. Kusurlu amortisörlere onarım yapılmazsa sadece kendi bulunduğu bölümü değil diğer bölümlerinden de olumsuz anlamda etkil...

Rehbere git
Kusurlu Amortisör Tamiri
Kış lastiği gerekli midir?

Kış lastiği gerekli midir?

Araçlar, zorlayıcı kış şartlarında oldukça yorulmaktadır. Bu yorgunluk özellikle lastiklerde kendini göstermektedir. Kışın olumsuz şartlarından etkilenmemek için araçlara kış lastiği takılmalıdır. Kış lastiği, bu anlamda çok önemlidir.

Rehbere git

Otomatik Şanzımancı

Uzun süredir sektör içerisinde hizmet sağlayan otomatik şanzımancı otomatik şanzıman tamiri ve bakımı konusunda sizlere destek sağlamaktadır. Otomatik şanzıman tamiri yapan sayılı işletme içerisinde yer almaktayız.

Rehbere git
Otomatik Şanzımancı